Calendar 26.03.2024

Rekrutacja specjalistów. Jak agencje rekrutacyjne wspierają procesy rekrutacji na kluczowe stanowiska w firmie?

PSbg
logo

Rekrutacja specjalistyczna jest procesem złożonym, czasochłonnym oraz kosztownym. Znalezienie odpowiedniego kandydata, niejednokrotnie na kluczowe stanowisko w firmie, wymaga zaangażowania wielu zasobów – zarówno finansowych, jak i czasowych czy ludzkich. Dlatego wiele organizacji decyduje się na outsourcing procesu rekrutacji.

Zlecenie na zewnątrz poszukiwania odpowiednich pracowników, szczególnie na stanowiska kierownicze, managerskie czy eksperckie, często jest spowodowane brakiem własnych działów HR, które mogłyby się podjąć skomplikowanego procesu rekrutacji specjalistów. Kryterium decydującym o skorzystaniu z usług agencji rekrutacyjnej może być także znaczna oszczędność czasu.

Jak przebiega proces pozyskiwania kandydatów, gdy zdecydujemy się skorzystać z usługi rekrutacji specjalistów? W jaki sposób projekty rekrutacyjne są prowadzone przez zewnętrzne firmy? Jak wybrać agencję rekrutacyjną, aby zyskać pewność, że przeprowadzona rekrutacja specjalistów zakończy się sukcesem? Zapraszamy do lektury.

Agencja rekrutacyjna jako wsparcie w realizacji procesów HR

Firmy specjalizujące się w doradztwie personalnym, w tym w profesjonalnej rekrutacji specjalistów, mogą być cennym wsparciem dla działów HR. Agencja doradztwa może zaoferować klientowi usługi związane między innymi z:

 • przeprowadzaniem rekrutacji masowych – dla firm, które prowadzą jednocześnie wiele procesów rekrutacyjnych, zewnętrzne wsparcie w znalezieniu odpowiednich kandydatów na wolne stanowiska pracy może okazać się nieocenione. Agencja wesprze organizację w rozpowszechnianiu oferty pracy, wyszukiwaniu i selekcji kandydatów, negocjacjach związanych z podpisaniem kontaktu etc.
 • outsourcingiem HR – wyspecjalizowani dostawcy usług personalnych mogą przejąć niektóre lub wszystkie obowiązki związane z procesami HR w organizacji. W ramach outsourcingu HR firma może zlecić na zewnątrz zarówno procesy rekrutacyjne, jaki i sporządzanie umów o pracę, nadzorowanie onboardingu, prowadzenie szkoleń i tworzenie ścieżek rozwoju pracowników itp.
 • przeprowadzaniem rekrutacji specjalistycznych – zewnętrznemu podmiotowi można powierzyć proces poszukiwania kandydata na stanowiska kierownicze, dyrektorskie czy specjalistyczne o konkretnych wymaganiach

Kiedy warto powierzyć rekrutację pracowników firmie zewnętrznej?

Agencja rekrutacyjna może być pomocna w każdej sytuacji, w której firma poszukuje odpowiednich kandydatów do pracy. Szczególnie gdy, tak jak obecnie, mamy do czynienia z rynkiem kandydata. Z usług zewnętrznych specjalistów firmy najczęściej decydują się skorzystać wtedy, gdy:

 • poszukiwany jest kandydat na stanowisko o wysokich wymaganiach, w wąskiej specjalizacji
 • muszą maksymalnie skrócić czas rekrutacji, aby szybko uzupełnić wakat
 • mimo samodzielnej rekrutacji, nie udało się znaleźć odpowiedniego kandydata
 • zależy im na dyskretnym przeprowadzeniu procesu rekrutacji

Jak wybrać agencję rekrutacyjną?

Rekrutacja specjalistów wymaga odpowiedniej wiedzy oraz nowoczesnych narzędzi, które pozwolą dotrzeć zarówno do aktywnych, jak i pasywnych kandydatów. Od dobrego konsultanta ds. rekrutacji wymaga się także umiejętności budowania i utrzymywania relacji z potencjalnymi kandydatami, którzy, nawet jeśli nie przeszli pozytywnie obecnie realizowanego procesu rekrutacji, mogą okazać się odpowiednimi osobami na stanowiska, które rekruter będzie obsadzał w przyszłości.

 Wybierając agencję rekrutacyjną warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

 • doświadczenie w rekrutacji w interesującym nas obszarze
 • metody pracy oraz narzędzia, jakimi dysponuje agencja
 • ocena firmy przez klientów
 • poziom znajomości branży, której dotyczy rekrutacja

Zawsze warto poznać nie tylko handlowca, który sprzedaje usługę rekrutacji, ale także konsultanta, który będzie odpowiedzialny za poszukiwania kandydata do naszej organizacji.

Rekrutacja specjalistyczna – z jakich metod korzystają agencje rekrutacyjne?

Znalezienie odpowiednich pracowników do uzupełnienia wakatów w organizacji nie jest rzeczą prostą, szczególnie gdy do obsadzenia są stanowiska specjalistyczne. Stworzenie profilu idealnego kandydata, zredagowanie i opublikowanie oferty pracy, analiza i selekcja kandydatów, umawianie spotkań rekrutacyjnych, a następnie ich przeprowadzenie, to tylko niewielka część z obowiązków, które spoczywają na barkach działu HR. Warto dodać, że im węższa specjalizacja potencjalnego kandydata i wyższe oczekiwania wobec niego tym trudniejszy i bardziej skomplikowany staje się projekt. Nic więc dziwnego, że firmy decydują się oddać procesy rekrutacyjne w ręce zewnętrznych specjalistów. Dzięki temu odzyskują czas, a także mają dostęp do nowoczesnych narzędzi, technik i metod rekrutacji oraz eksperckiego know-how.

Rekrutacja metodą direct search

Dotarcie do najlepszych kandydatów nie zawsze jest możliwe przez umieszczenie oferty pracy w popularnych serwisach ogłoszeniowych. Bardzo często zdarza się, że osoby, które idealnie pasowałyby do profilu kandydata, nie szukają obecnie zatrudnienia i nie przeglądają ogłoszeń o pracę. W takim przypadku konieczne jest wykorzystanie metody direct search, czyli bezpośredniego dotarcia do osób, które nie poszukują aktywnie nowych propozycji zawodowych.

Sourcer[1], najczęściej za pośrednictwem social mediów, wyszukuje najlepiej dopasowanych profili stanowiskowych oraz osób je zajmujących, a następnie bądź sam stara się nawiązać kontakt z kandydatem, bądź przekazuje listę z rekomendacjami specjaliście ds. rekrutacji, który kontaktuje się z wybranymi osobami.

Rekrutacja specjalistyczna metodą direct search nie ogranicza się jedynie do przeglądania LinkedIn’a, GoldenLine’a czy Xing’a. Specjaliści poszukiwani są także na forach branżowych, konferencjach, za pomocą targetowanych reklam czy … bezpośrednio u konkurencji.

Executive search – headhunting z wyższej półki

Proces poszukiwania odpowiedniego kandydata na kluczowe stanowiska w firmie, zwykle związane z wysoką decyzyjnością, odpowiedzialnością oraz posiadaniem rzadkich kwalifikacji, jest niezwykle czasochłonny. Do przeprowadzenia profesjonalnej rekrutacji niezbędna jest dogłębna znajomość rynku pracy, odpowiedni sourcing kandydatów, a także staranna weryfikacja kwalifikacji, kompetencji, motywacji oraz dopasowania potencjalnego pracownika do kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Niejednokrotnie rekrutacja managerów czy kierowników wyższego szczebla wymaga szerszego spojrzenia na dotychczas prowadzone procesy oraz wyjścia poza lokalny rynek pracy.

Usługa executive search pozwala na znalezienie najlepszych kandydatów na wymagające stanowiska. Rekomendację poprzedza długi proces docierania do kandydatów pasywnych, którzy są obecnie zatrudnieni w innych firmach i nie poszukują nowych ofert pracy. Dotarcie do nich możliwe jest przede wszystkim dzięki szerokiej sieci kontaktów oraz doskonałej znajomości branży, której dotyczy proces.

Rekrutacje prowadzone na kluczowe stanowiska w firmie zwykle wymagają zachowania poufności – zarówno ze względu na procesy wewnątrzorganizacyjne, jak i fakt, że kandydaci są zazwyczaj związani umową z innym pracodawcą.

Korzystanie z usług rekrutacyjnych świadczonych przez doświadczone agencje pracy to dobry sposób na znalezienie odpowiednich specjalistów. Dzięki wsparciu rekrutacji przez zewnętrzną firmę przedsiębiorstwo może oszczędzić czas oraz ograniczyć nakłady finansowe potrzebne na sourcing kandydatów i obsadzenie wakatu. Agencja zadba o efektywną rekrutację, docierając do osób zarówno zainteresowanych podjęciem nowych wyzwań zawodowych, jak i tych, które nie zastanawiały się dotychczas nad zmianą pracy. Zweryfikuje także umiejętności i kompetencje kandydatów, przeprowadzi rozmowy kwalifikacyjne oraz zaproponuje firmie najlepszych potencjalnych pracowników.

Jeśli szukasz doświadczonej agencji rekrutacyjnej, która pomoże Ci znaleźć odpowiednich pracowników, skontaktuj się z nami. W ramach bezpłatnej konsultacji doradzimy Ci jak najlepiej przeprowadzić rekrutację i jakie metody będą dla Ciebie najlepsze.


[1] osoba, która zajmuje się sourcingiem kandydatów, czyli wyszukiwaniem najlepszych potencjalnych pracowników na dane stanowisko pracy.

Share

Spodobał Ci się artykuł?

Udostępnij go dalej!

Zobacz podobne artykuły

  Zadzwoń lub napisz do nas.

  Telephone Skontaktujemy się z Tobą w 2h. Pracujemy w godzinach: 9:00-17:00

  Skontaktuj się ze mną

  PS Logo

  ul. Sucha 3 piętro 3, 50-086 Wrocław

  Fire Grupa Kapitałowa
  Personnel Service

  Personnel Service S.A. z siedzibą we Wrocławiu wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, kapitał zakładowy: 7 451 295,00 PLN, opłacony w całości.

  socialsocialsocialsocial
  social